پیش‌بینی بورس برای فردا چهارشنبه ۸ تیر ۱۴۰۱/ توافق برجام بازار را صعودی می‌کند؟

778

15369606 - پیش‌بینی بورس برای فردا چهارشنبه ۸ تیر ۱۴۰۱/ توافق برجام بازار را صعودی می‌کند؟

به گزارش دینگ لند به نقل از تجارت‌نیوز، معاملات امروز بورس تهران با رشد ۱۰ هزار و ۳۹۶ واحدی به سطح یک میلیون و ۵۱۴ هزار واحدی رسید. کارشناسان عقیده دارند که این رشد بورس ناشی از خبرهای خوش برجامی است.

آغاز دوباره مذاکرات اتمی در پایتخت قطر باعث شده تا بسیاری از کارشناسان نسبت به احیای برجام امیدوار شوند.

احمد اشتیاقی، کارشناس بازار سرمایه در گفتگو با تجارت‌نیوز گفت: معاملات بورس فردا متعادل روبه‌ بالا انجام می‌شود. اگر برجام قوت بیشتری به خود بگیرد، بازار سهام نیز افزایشی می‌شود.

وی ادامه داد: باتوجه به اینکه بازار تقریبا دوباره فاز برجامی گرفته، ما باید بورس را با نگاه احیای برجام نگاه کنیم. مذاکرات می‌تواند جهت بازار سرمایه و سایر بازارهای مالی را تعیین کند. برای نمونه مشخص می‌شود که دلار در چه نرخی تثبیت شده و در نهایت تک نرخی می‌شود. به نوعی انتظار داریم پس از احیای برجام دلار نیمایی و آزاد به یک نرخ مشخص برسد. براساس شواهد احتمالا دلار در محدوده ۲۶ هزار تومان تثبیت شود.

این کارشناس بازار سرمایه تاکید کرد: اگر دلار در محدوده ۲۶ هزار تومان بماند و دولتمردان در مصاحبه‌های خود قیمت دلار را کمتر از ۲۵ هزار تومان اعلام نکند، بورس و سایربازارهای مالی به آرامش می‌رسند.

تاثیر قیمت‌های جهانی روی بورس

اشتیاقی با اشاره به عوامل تاثیرگذار روی بورس گفت: قیمت‌های جهانی در حال تثبیت هستند و اگر در همین محدوده بمانند برای بازار سرمایه خوب است. با توجه به مذاکرات برجام نرخ اوراق بدهی نیز باید به سطح ۲۰ درصدبرسد. برای مثال بازدهی نرخ اسناد خزانه در حال حاضر ۲۳ درصد است و باید به ۲۰ درصد برسد.

این کارشناس بازار سرمایه ادامه داد: گزارش سه ماهه و سودآوری شرکت‌ها باید تا پایان تیرماه در کدال بارگذاری شوند که این موضوع به روند معاملات کمک شایانی می‌کند.

وی درباره مجامع شرکت‌های بورسی گفت: بسیاری از شرکت‌های بزرگ به مجمع تقسیم سود شرکت‌ها می‌روند که این موضوع تاثیر مثبتی روی معاملات بورس دارد.

اشتیاقی تاکید کرد: این عوامل می‌توانند بورس را به صورت تعادلی مثبت کند. اما بازار سرمایه هنوز گیج است و بعد از برجام و تعیین و تکلیف نرخ دلار می‌تواند روند مشخصی به خود بگیرد. البته افزایش نقدینگی نیز می‌تواند بازار سرمایه را صعودی کند.

لینک کوتاه:https://1sl.ir/HLatJ