یک کشتی دیگر روسیه آتش گرفت

278

به گزارش دینگ لند به نقل از ایرنا از “سی ان ان” سرهی براتچوک سخنگوی اداره نظامی منطقه‌ای شهر اودسا پنجشنبه گفت، یک کشتی پشتیبانی به نام “وسوولو بابروف” پس از آنکه در منطقه جزیره مار دچار آتش سوزی شد، به منطقه سواستپول منتقل شده است. 

روسیه تاکنون به این گزارش‌ها واکنشی نشان نداده است. 

به گزارش ایرنا، روسیه  اعلام کرده بود که رزم ناو پیشرفته این کشور به نام “مسکوا” که دچار آتش سوزی شده بود، در دریای سیاه غرق شده است. 

به گفته روسیه، در حادثه غرق شدن رزم ناو مسکوا در دریای سیاه، یک خدمه این ناو کشته و ۲۷ خدمه دیگر مفقود شدند.

وزارت دفاع روسیه بامداد جمعه گذشته در بیانیه‌ای تصریح کرد: این کشتی درحالی که به سمت بندر مقصد در حال حرکت بود، به دلیل آسیب رسیدن به بدنه در جریان آتش‌سوزی ناشی از انفجار مهمات، تعادل خود را از دست داد و در دریای طوفانی غرق شد. 

مقامات اوکراین اعلام کرده بودند که موشک‌های هدایت شونده ضد کشتی مستقر در ساحل، به مسکوا که از مقر ناوگان دریای سیاه در سواستوپل کریمه مشغول عملیات بود، اصابت کرده‌اند. 

ماکسیم مارچنکو فرماندار اودسا در پیام تلگرامی گفت: تایید شده است که رزمناو موشکی مسکوا دقیقاً به همان جایی که نیروهای مرزبانی ما به جزیره مار فرستاده شده بودند، رفته بود. موشک‌های نپتون اوکراین آسیب بسیار جدی به کشتی روسی وارد کرده‌اند. 

موشک‌های نپتون که برای نخستین بار در سال ۲۰۲۱ عملیاتی شدند، بر اساس الگوی موشک ضد کشتی کایاک AS-۲۰ شوروی که مشابه موشک هارپون تولید آمریکاست، ساخته شده‌اند. 

بنا بر گزارش تاس، ناو مسکوا در سال ۱۹۸۲ به نیروی دریایی شوروی اضافه شد و یکی از سه رزمناو موشک هدایت شونده کلاس اسلاوا است. دو اسلاوای دیگر مارشال اوستینوف و واریاگ هستند که در مدیترانه فعالیت می‌کنند. 

مسکوا نخستین کشتی جنگی روسیه نیست که در طول نبرد ۵۰ روزه اوکراین آسیب دیده است. پیش از این گزارش شده بود که یک کشتی دیگر روسی در نزدیکی بندر بردیانسک اوکراین پس از حمله نیروهای اوکراینی غرق شد. 

آتش‌سوزی این کشتی جنگی در نهایت به یک کشتی تجاری در بندر بردیانسک آسیب رساند و موجب خسارت شد. 

لینک کوتاه:https://1sl.ir/cBbfG